środa, 29 października 2014

W IMIĘ PRZYJAŹNI

W dniu dzisiejszym wybraliśmy się całą klasą do zambrowskiego Centrum Kultury na spektakl pt. "W imię przyjaźni", w wykonaniu czworga artystów teatru ARTENES z Wrocławia.

Doskonałe efekty świetlne, porywająca muzyka oraz ciekawa tematyka przedstawienia sprawiły, że z zainteresowaniem przeżywaliśmy perypetie głównych bohaterów.

Dwie wolontariuszki - Aga i Majka, kwestowały na ulicy na rzecz biednych dzieci. Zostały napadnięte przez zamaskowanego mężczyznę, który ukradł im jedną ze skarbonek. Z pomocą przyszedł nowy uczeń szkoły - Adam. Udało mu się odzyskać skradzioną puszkę i zwrócić ją dziewczętom. Gdy wydawało się, że już wszystko się wyjaśniło, okazało się, że przyniesiona przez Adama skarbonka jest pusta. Wskutek dziwnego splotu wydarzeń, Adam z bohatera... stał się głównym podejrzanym o kradzież pieniędzy. Aga bardzo szybko posądziła go o nieuczciwość. Majka nie mogąc uwierzyć w winę Adama, uparcie szukała rozwiązania zagadki zniknięcia pieniędzy. Przypadkowo zdobyła list rzeczywistego sprawcy kradzieży, z którego wynikało, iż chłopca "wrobiono", wykorzystując jego nieśmiałość i małomówność. Ostatecznie wszystko dobrze się skończyło - Adama oczyszczono z zarzutów, znaleziono pieniądze (wysypały się do plecaka Agi), winowajca został ukarany.

Na przykładzie oglądanej historii przekonaliśmy się, jak łatwo można kogoś skrzywdzić, niesłusznie posądzić na podstawie plotek. W takich przypadkach dobrze jest mieć przy sobie przyjaciela, który mimo przeciwności, na przekór wszystkiemu, stanie po naszej stronie, potrafi o nas zawalczyć. Każdy z nas marzy o takiej "bratniej duszy", ale czy wszystkim udaje się kogoś takiego znaleźć? Czy sami potrafimy być dla innych przyjaciółmi?

Być przyjacielem
To umieć patrzeć na drugiego
W chwilach radości i w chwilach smutku
I potrafić dzielić to z nim.

Być przyjacielem
To umieć dostrzegać dobro i piękno,
Ktore posiada każda istota,
I potrafić je podziwiać.

Być przyjacielem
To prosić o przebaczenie i przebaczać,
I umiec o tym zapomnieć.

Być przyjacielem
To umieć zawsze dziękować 
I uszczęśliwiać drugiego.
Być przyjacielem
To stanąć u boku tego,
Kto stracił wszelką nadzieję
I darzyć go miłością.

/Sara Bronzino "Być przyjacielem"/
3 komentarze:

  1. Bartosz Śledziewski2 listopada 2014 21:04

    Mamy szczęście,że jesteśmy w klasie sportowej :) .Nasza pani Agata Czarniakowska jest NAJLEPSZA!!!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. My na to jedziemy

    OdpowiedzUsuń